Kliknij, aby przejść do produktu

Koszyk  

jest pusty
under cart

Kontakt

  • numer telefonutel. 58 711 36 79 tel. kom. 726 217 688
  • adres emailbiuro@crazysnow.pl
  • adres ul. Modrzewiowa 2C/1 81-074 Gdynia
cart

ProducenciProducenci

small block

Reklama

Reklama
under small block

 


        Jaką deskę wybrać ?


Kupując deskę trzeba zadać sobie kilka pytań. Do jakiej jazdy będzie mi służyła moja nowa deska ? Jaka konstrukcja i specyfikacja odpowiada moim umiejętnością? Jaka długość deski oraz szerokość jest najbardziej odpowiednia dla mojego wzrostu i wagi ?

Prawidłowe opowiedzenie sobie na powyższe pytania daje nam pewność że nowo zakupiona deska dostarczy nam dużo satysfakcji i gwarantuje postępy w jeździe. Chcąc Państwu ułatwić wybór deski poniżej przygotowaliśmy kilka porad oraz krótko opisaliśmy konstrukcje i specyfikacje współczesnych desek snowboardowych.


1 Wzrost i waga

Najważniejszym parametrem przy wyborze deski jest przedział wagowy, dla którego dana deska jest przeznaczona. Kolejna decyzja to długość - deska powinna sięgać nam w okolice brody, jeśli ktoś chce jeździć szybko, lub po puchu, możne wybrać deskę nieco dłuższą, a jeśli chcemy więcej czasu spędzić skacząc i bawiąc się w snowparkach, to można wybrać deskę nieco krótszą, sięgająca w okolice naszego mostka.


długość deski

 

Dobór długości deski w zależności od wzrostu i wagi przedstawiony jest w tabeli poniżej :


Mężczyźni


dobór deski snowboardowej


Kobiety


jak dobrać deskę snowboardową


2 Kategorie desek :


Dzisiejsze deski dzielimy na deski miękkie oraz na deski twarde.


Deski miękkie przeznaczone są do freestyle'u , freeride'u oraz do jazdy na przygotowanych stokach. Używa się ich wraz z miękkimi butami oraz wiązaniami. Są to najbardziej popularne rodzaje desek , gdyż zapewniają wygodę oraz wszechstronność. Charakteryzują się bardzo dobrym przenoszeniem sił na deskę , bardzo dobrymi właściwościami jezdnymi oraz pozwalają uprawiać każdą odmianę snowboardu.


Deski twarde zostały zaprojektowane szybkiej i agresywnej jazdy na krawędziach na przygotowanych trasach. Do tego rodzaju desek używa się twardych wiązań oraz butów. W ostatnich latach popularność twardych desek jest niewielka, gdyż sprzęt tego rodzaju jest wysoko wyspecjalizowany i można go używać tylko na przygotowanych trasach.


3 Przeznaczenie desek miękkich :


Freestale : Deski tego rodzaju przeznaczone są do jazdy na halfpipe, do skoków na skoczniach oraz do jibbingu. Deski z przeznaczeniem do halfpipe ( HP) oraz Big Air ( BA ) są nieco dłuższe ,sztywniejsze oraz bardziej elastyczne od innych desek freestyle'owych. Te właściwości zapewniają doskonałą kontrolę i stabilność podczas najazdu jak i lądowania na dużych skoczniach. Dużą dynamikę wybicia zapewnia elastyczna konstrukcja deski.

Deski do jibbingu (JB) są krótsze i bardziej miękkie od pozostałych desek co umożliwia wykonywanie slide'ów na railach , boksach i innych przeszkodach.


Freeride : Deski z przeznaczeniem do jazdy w puchu poza wyznaczonymi trasami. Deski freeride'owe mają wąską talię, oraz są zazwyczaj sztywniejsze i dłuższe od desek freestyle'owych. Jazdę na puchu ułatwia szeroki nose i mocno cofnięty setback. Wszystkie te cechy zapewniają duża stabilność oraz bardzo dobre trzymanie krawędzi przy dużych prędkościach zarówno przy jeździe na przygotowanych stokach , jak i poza nimi.


All mountain : deski przeznaczone dla początkujących jak i dla średnio zaawansowanych. Deski uniwersalne , które świetnie się nadają do nauki oraz do rozwoju umiejętności snowboardzisty. Można ich używać na przygotowanych trasach, do pierwszych kroków na snowparku oraz do jazdy poza trasami.


4 Kształt desek


Tween tip : Są to deski symetryczne, gdzie środek ciężkości snowboardzisty umiejscowiony jest w centralnej części. Kształt tween tip najczęściej jest spotykany w deskach freestyle'owych.


Directional : Deski kierunkowe, niesymetryczne. Doskonałe prowadzenia deski oraz jej kontrole zapewnia przesunięcie środka ciężkości snowboardzisty do tyłu. Doskonale się nadają się do jazdy rekreacyjnej na stokach jak i do jazdy na puchu.


Kształt deski snowboardowej


5 Konstrukcja deski


Cap : Laminat pokrywa całą górną część deski i łagodnie opada do krawędzi. Budowa taka zapewnia doskonałe właściwości skrętne oraz lekkość i wytrzymałość. Niestety deski z tą konstrukcją słabiej się zachowują przy większych prędkościach od desek wykonanych w konstrukcji Sidewall. Cap posiadają głównie deski przeznaczone dla początkujących snowboardzistów.


Sidewall : Deski z konstrukcją siddewall przeznaczone są dla bardziej wymagających riderów. Budowa polega na wypełnieniu tworzywem ABS przestrzeni pomiędzy laminatem a krawędzią. Konstrukcja jest bardzo odporna na uszkodzenia boczne . Takie rozwiązanie decyduje o stabilności deski przy większych prędkościach.


konstrukcja deski snowboardowej


6 Ślizg


W snowboardzie najpopularniejsze są trzy rodzaje ślizgu : tłoczony, spiekany i electra.


Ślizg tłoczony : Jest najczęściej stosowanym ślizgiem w deskach. Nie wymaga stałej konserwacji. Jest łatwy do utrzymania i do regeneracji.


Ślizg spiekany : Szybszy od tłoczonego , ale trudniejszy w utrzymaniu i w konserwacji. Wymaga częstego smarowania na gorąco.


Ślizg electra : najszybszy spośród wszystkich ślizgów. Wymaga praktycznie codziennego smarowania. Jest bardzo cienki i twardy, niełatwy do zregenerowania i naprawy.


7 Wygięcie deski ( camber )


Camber : Dzięki wygiętemu ku górze środkowi deski można równomiernie rozłożyć ciężar raidera wzdłuż krawędzi. Deski z tradycyjnym camberem wykazują dużą łatwość inicjacji skrętu oraz pewnie trzymają krawędź podczas dużych prędkości.


Rocker : Jest to odwrócony camber. Kształt deski przypomina wygiętego banana. Płaska powierzchnia blatu ułatwia utrzymanie się na parkowych przeszkodach, lecz dużo trudniej zachowuję się na dużych skoczniach.

Dzięki niskiemu flexowi i ogromnej elastyczności są niezastąpione podczas wykonywania wszelkiego rodzaju trików.


camber