Kliknij, aby przejść do produktu

Koszyk  

jest pusty
under cart

Kontakt

  • numer telefonutel. 58 711 36 79 tel. kom. 726 217 688
  • adres emailbiuro@crazysnow.pl
  • adres ul. Modrzewiowa 2C/1 81-074 Gdynia
cart

ProducenciProducenci

small block

Reklama

Reklama
under small block

 

1. Rodzaje wiązań snowboardowych


Dobrze skonstruowane wiązania zapewniają dobrą kontrolę oraz reakcję i stabilność deski.Użyte do budowy wiązań materiały muszą się odznaczać wysoką jakością oraz precyzją wykonania, gdyż podczas jazdy odpowiedzialne są za przenoszenie dużych siły z nóg na deskę.


Wyróżniamy dwa rodzaje wiązań :

miękkie - stosowane do desek freestyle'owych, freeride'owych i boardercrosso-wych

twarde - wykorzystywane tylko w de­skach slalomowych i freecarvowych

 

 

budowa wiązań snowboardowych

 


2. Budowa wiązań snowboardowych (miękkie)

 

 

 


łyżka wiązań- Łyżka (highback) To część wiązania wy­wykorzystywana podczas jazdy na piętach (backside). Odpowiedzialna jest przeniesienie sił z pięt na na krawędź backside'ową. Poprzez regulację kąta nachylenia możemy poprawić komfort jazy na krawędzi przedniej lub tylnej. Od strony buta łyżka jest wyłożona pianką lub gumą , która ma na zadanie tłumienie drgań.


 

 

 

 

 

 

 

 

paski wiązań snowboardowych- Paski umożliwiają trzymanie buta w wiązaniu. Pasek składa się z dwóch części : paska szerokiego oraz ząbkowanego. Szeroki pasek wyścielony jest od strony wewnętrznej miękkim materiałem lub pianką, co poprawia dopasowanie buta oraz komfort jazdy.

Pasek ząbkowany współpracuje z pompką i jest odpowiedzialny za precyzyjne i mocne zapięcie wiązania.

 

 

 

 

 

 

 


pedał gazu wiązań- Pedał gazu umiejscowiony jest najczęściej w przedniej części wiązań. W droższych modelach umieszczany jest również w części tylnej. Pedał gazu poprawia szybkość i precyzję przenoszenia sił na deskę.

  

 

 

 

 

 

 

 

podkładki amortyzujące wiązań- Podkładki amortyzujące Wykonane z gumy lub pianki, są umieszczone na pedale gazu, a w niektórych konstrukcjach także na całej po­wierzchni płyty podstawy. Wpływają na dokładne dopasowanie buta do wiązania, amortyzują drga­nia, zmniejszają przeciążenia stawów, np. pod­czas lądowania po skoku.

 

 

 

 

 

 

 

 

 


płyta główna wiązańPłyta główna jest to podstawowy element wiązań. Głównym czynnikiem wpływającym na wytrzymałość płyty głównej jest użyty materiał do jej budowy. Materiały najczęściej spotykane w płytach głównych to : aluminium, karbon, tytan oraz tworzywo sztuczne.

aluminium : materiał o dużej wytrzymałości oraz niskiej wadze.

karbon : jest to włókno węglowe , które cechuje bardzo niska waga oraz wysoka sztywność.

tytan : materiał lżejszy od aluminium, bardzo sztywny, który bardzo dobrze pochłania wszelkiego rodzaju drgania.

tworzywo sztuczne : zdecydowanie najtańszy   materiał, lekkie, elastyczne i wytrzymałe.

 

 

 

piętka wiązań snowboardowychPiętka jest przymocowana do płyty głównej za pomocą śrub. W modelach z dwuczęściową płytą pod­stawy istnieje możliwość jej regulacji. Do produkcji piętek wykorzystuje się podobne materiały jak w przypadku płyt podstawy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Montaż wiązań


Bardzo istotne jest by prawidłowo zamontować wiązania . Powinno się zwrócić uwagę na poprawne ustawienie rozstawu wiązań tj. odległości pomiędzy wiązaniami, setbacku oraz kątów . Właściwe ustawienie ułatwia i przyspiesza proces nauki początkującym, z kolei u zaawansowanych riderów zapewnia komfort jazdy oraz upraszcza , a niekiedy wręcz pozwala na jej doskonalenie.


Oczywiście każdy snowboardzista musi sam lub z pomocą doświadczonego ridera , metodą prób i błędów ustalić, które ustawienie jest dla niego najlepsze, ponieważ nie ma jednego wzorcowego ustawienia wiązań.


ustawienie wiązań snowboardowych

 

Ustawienie katów wiązań


Ustawienie kątów wiązań jest indywidualną sprawą każdego zaawansowanego snowboardzisty. Jest to kwestia przyzwyczajenia i przestawienia się oraz umiejętności i stylu jazdy.


Do stawiania pierwszych kroków na desce zaleca się ustawienie wiązania przedniego na 27 stopni, natomiast tylnego na 9 stopni. Takie ustawienie, ułatwia wykonywanie wszystkich podstawowych ewolucji oraz powoduje szybsze opanowanie techniki jazdy.


Osoby , które chcą korzystać ze snowparku i jednocześnie dużo jeździć po przygotowanych trasach mogą powyższe kąty nieco zmniejszyć (np. przód 20 stopni, tył 6 stopni). Ułatwi to wykonywanie ewolucji freestyle'owych, co nie wpłynie negatywnie na jazdę po przygotowanym stoku.


Freestyle'owcy maja podstawową zasadę "nie ma żadnych zasad". Co kraj to obyczaj, co zawodnik to inne kąty, co miejsce skakania (HP, BA, raile) to inne ustawienia. Tu można spróbować jazdy na tzw. kaczkę. W tym przypadku trzeba tak ustawić wiązania , aby palce obu nóg były skierowane na zewnątrz, a piety- do wewnątrz. Można to zrobić symetrycznie ( ustawić takie same kąty w przednim i tylnym wiązaniu , np. 3 stopnie przód i 3 stopnie tył) lub asymetrycznie (np. 12 stopni przód, - tył 6 stopni). Takie ustawienie bardzo ułatwi wykonanie trików oraz jazdę tyłem.


Pamiętajmy jednak , że powyższe ustawienia to jedynie sugestia. Gdy już zdecydujemy , jakie kąty ustawić, ważne jest , aby najpierw ustawić kąt wiązania przedniego, a następnie odpowiednio do tego określić kąt wiązania tylnego. 9-16 stopni to różnica jaka powinna wynosić pomiędzy przednim a tylnym wiązaniem.


Kiedy wybierzemy już odpowiednie dla siebie kąty, odległości oraz setback, należałoby sprawdzić swoje ustawienie. W tym celu proponujemy lekko przykręcić wiązania , wpiąć się w nie a następnie wykonać kilka przysiadów, przenieść ciężar ciała na jedną i na drugą nogę, na piety i na palce, zrobić kilka podskoków. Jeżeli nic nie krępuje naszych ruchów, stoimy stabilnie i pewnie, czujemy się po prostu swobodnie,nie pozostaje nam nic innego jak dokręcić wiązania i ruszać na stok. Jeśli jednak czujemy że, coś jest nie tak, należy określić powód i postarać się to poprawić.

 

Ustawienie rozstawu wiązań

 

Rozstaw wiązań to odległość między wiązaniami. Aktualnie istnieje trend szerszego ustawiania wiązań. Początkującym takie rozwiązanie zapewnia równowagę podczas stania na desce. Natomiast zaawansowanym snowboardzistom ułatwia prawidłowe obciążenie deski w skręcie a także podczas ewolucji freestyle'owych.

 

Pamiętajmy, że dobierając rozstaw wiązań musi on zapewnić stabilność, oraz elastyczność podczas wykonywania podstawowych ruchów w jak najbardziej naturalnej pozycji. Istnieją dwie zasady dotyczące wszystkich desek : 1) szerokie rozstawienie wiązań to duża kontrola w skrętach, mała szerokość- mniejsza kontrola 2) duże kąty do szybkiej jazdy, małe kąty do wolnej jazdy.

 

Ustawienie setbacku

 

Setback to przesunięcie ustawionych wiązań do tyłu względem osi deski. Dzięki temu łatwiejsze jest prowadzenie deski w skręcie a jazda po świeżym śniegu jest bezproblemowa a co za tym idzie przyjemniejsza.

 

Należy pamiętać , że niezależnie od stopnia zaawansowania ustawienie setbacku zależy od rodzaju deski oraz od tego, co chcemy na niej robić na stoku. Freestyle'owcy będą mieli setback ustawiony na zero, co oznacza, że wiązania znajdą się idealnie na środku deski. Setback umiarkowany (do 2cm) będą miały osoby preferujące jazdę na przygotowanym stoku i tylko czasami jeżdżące na snowparku oraz poza trasą . W puchu łatwiej będzie się jeździło z wiązaniami mocno przesuniętymi w tył deski (3-9 cm).